Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies do analizy ruchu na naszej stronie.
Więcej o plikach cookies i o tym jak przetwarzamy dane odwiedzających nasz sklep możesz przeczytać w naszej Polityce Prywatności.

zamknij
Blog Menu

Najnowsze artykuły

Intel Core i3-10100F - tani procesor do gier i konkurencja dla AMD

Intel nie po raz pierwszy zaskoczył rynek, tym razem prezentując procesor Core i3-10100F, który może stać się hitem w tanim segmencie komputerów użytkowych, zwłaszcza budżetowych komputerów dla graczy.

Core i3-10100F oferuje parametry zbliżone do zasadniczego modelu Core i3-10100. Do dyspozycji mamy 4 rdzenie fizyczne i 8 wątków, które standardowo pracują z taktowaniem 3,6 GHz, ale w trybie Turbo Boost mogą przyspieszyć aż do 4,3 GHz. Mnożnik procesora pozostał jednak zablokowany, więc nie można go dodatkowo podkręcić.

Procesor posiada 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3) i dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-2666. W odróżnieniu od Core i3-10100, układ i3-10100F nie oferuje zintegrowanej grafiki, co jest zarazem sugestią i ukłonem w kierunku fanów gier, którzy i tak muszą doposażyć się w mocniejsze karty gamingowe, więc obniżenie kosztów produkcji w tym zakresie może być faktycznie zasadne.

Brak zintegrowanej grafiki na pokładzie, to w zasadzie główna różnica pomiędzy Core i3-10100F a Core i3-10100, co przełożyło się na różnicę w cenie, która została oszacowana dla wersji "F" na poziomie 79$ oraz 122$ dla wersji standardowej. Jak widzimy ma to zatem jakieś przełożenie na finalną cenę budżetowego komputera do gier, który i tak w zamyśle otrzyma grafikę dedykowaną.

Core i3-10100F powinien w Polsce kosztować około 400 złotych. Jeśli tak się stanie może być on poważnym zagrożeniem dla procesora Ryzen 3 3100 od konkurencyjnej marki AMD, za który obecnie musimy zapłacić około 450 złotych.

Intel Core i3-10100F pojawił się na rynku w zasadzie bez większego rozgłosu, co może trochę dziwić, skoro miałby stać się faktyczną gratką dla osób składających tanie zestawy do gier. Póki co pozostaje nam poczekać na oficjalną cenę i testy procesora, które dopiero przesądzą o jego potencjalnej popularności i określą realne miejsce w szeregu na rynku komputerów.

Opublikowany w: News, Hardware