Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies do analizy ruchu na naszej stronie.
Więcej o plikach cookies i o tym jak przetwarzamy dane odwiedzających nasz sklep możesz przeczytać w naszej Polityce Prywatności.

zamknij
Blog Menu

Najnowsze artykuły

Nadchodzi cyfrowa telewizja DVB-T2 – Twój telewizor może wymagać wymiany

Również nasz kraj dosięgła kolejna, cyfrowa rewolucja i już 30 czerwca 2022 r. przejdziemy na nowy standard telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2. Czeka nas zatem podobna sytuacja jak w przypadku przejścia z systemu telewizji analogowej na cyfrową ,co miało miejsce stosunkowo niedawno, bo w 2013 roku. Jeśli zatem cenisz sobie wygodę korzystania z odbiornika TV jak do tej pory może okazać się, że czeka Cię zakup kolejnego telewizora.

Widmo poniesienia kosztów związanych z taką zmianą na przestrzeni relatywnie niedługiego czasu, licząc oczywiście od wprowadzenia DVB-T w Polsce, może być frustrujące i nasuwać pytanie: po co to wszystko i czemu ma to służyć?

Nowy standard DVB-T2 niesie za sobą wiele korzyści, od możliwości umieszczenia większej liczby kanałów telewizyjnych w rozdzielczości HD w ramach jednej sieci i przy użyciu mniejszej liczby częstotliwości, co przekłada się na bogatszą ofertę programową, do polepszenia jakości obrazu i dźwięku przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów z tym związanych.

DVB-T2 w Polsce

Sam standard DVB-T2 nie jest sam w sobie aż taką nowością, jak się wydaje. W Wielkiej Brytanii transmisja DVB-T2 została uruchomiona już w 2010 roku, następnie do puli dołączyły Niemcy, Czechy, Austria i Francja. W naszym kraju pierwsze testy tego standardu rozpoczęły się w roku 2012.

W Polsce standard DVB-T2 będzie wykorzystywał kodek HEVC (H.265, MPEG-H part 2) oraz będzie wspierał dźwięk w formacie E-AC-3. W tym miejscu warto wspomnieć, że zmiana standardu transmisji nie jest podyktowana wyłącznie chęcią poprawy jakości nadawanych programów, ale  jest wymuszona również potrzebą uwolnienia pasma częstotliwości 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez standard DVB-T, które zostało przeznaczone na potrzeby sieci telefonii komórkowej 5G. Standard DVB-T2 będzie wykorzystywał pasma od 470 MHz do 694 MHz.

Czy wymiana telewizora na nowy będzie konieczna? Jeśli Twój odbiornik został zakupiony w ciągu ostatnich dwóch lat jest szansa, że nie będzie takiej potrzeby, jednak musisz upewnić się w specyfikacji technicznej, że wspiera on standard DVB-T2. Jeśli tak nie jest, alternatywnym rozwiązaniem będzie zakup zewnętrznego dekodera, który jest niewspółmiernie niższym kosztem niż nabycie nowego odbiornika TV. Jeśli natomiast cenisz sobie wygodę przy korzystaniu z telewizji za pomocą jednego pilota, to niestety pozostanie wymiana odbiornika, gdyż standard DVB-T zostanie wyłączony wspomnianego 30 czerwca 2022 roku.

Oczywiście nie musisz nic zmieniać jeśli nie korzystasz z oferty cyfrowej telewizji naziemnej.  Telewizja kablowa DVB-C i satelitarna DVB-S póki co pozostają bez zmian i dla ich użytkowników nic się nie zmienia, więc mogą korzystać z nich dokładnie tak, jak do tej pory.

Jeśli planujesz jednak aktualnie zakup telewizora z innej przyczyny upewnij się, że model który masz na uwadze spełnia wymogi nowego standardu. Sprawdź również naszą ofertę, gdyż często posiadamy tego typu sprzęt w sprzedaży, co możesz sprawdzić pod niniejszym artykułem lub w naszym dziale RTV.

Tag: News
Opublikowany w: News, Hardware