Blog Menu

Najnowsze posty

Ważna aktualizacja systemu Microsoft Windows 10

 

Amerykańska agencja bezpieczeństwa narodowego NSA (National Security Agency) opublikowała dokument, w którym wzywa użytkowników systemu Windows 10 do jego jak najszybszej aktualizacji z powodu wykrycia w nim poważnej luki w zabezpieczeniach usługi CryptoAPI.

Wykryta luka w zabezpieczeniach systemu Windows 10 potencjalnie pozwala hakerom instalować w pamięci komputera złośliwe oprogramowanie udające podpis cyfrowy zaufanego dostawcy, dzięki któremu mogą oni nawet przejąć kontrolę nad komputerem.

Microsoft również potwierdził istnienie tej luki i w trybie natychmiastowym opracował poprawkę mającą załatać "dziurę". Producent opracował również identyczne poprawki dla systemów Windows Server 2016 i Windows Server 2019.

Aktualizacja likwidująca lukę jest dostepna stronie portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2020-0601.

Microsoft uspokaja przy tym, że do tej pory nie odnotował żadnego incydentu świadczącego o  wykorzystaniu luki przez hakerów z włamaniem się do systemu. Apeluje jednak do wszystkich użytkowników systemu Windows 10, aby bezzwłocznie zaktualizowali swoje "dziesiątki".

W całym tym "zamieszaniu" pojawiły się głosy od niektórych osób, iż wystąpiły u nich problemy z automatyczną aktualizacją, co w tak poważnej sytuacji może być oczywiście frustrujące.

Uspokajamy jednak - z problemem można poradzić sobie wykonując aktualizację ręcznie.

Aby tego dokonać należy przejść na stronę wykazu usług Microsoft Update pod adresem www.catalog.update.microsoft.com/Home.aspx i w polu widocznym po prawej stronie wpisać wyrażenie KB4528760, a następnie kliknąć "Wyszukaj".

Na otrzymanej liście różnych wersji pakietu zaznaczamy tę przeznaczoną dla nas i klikamy "pobierz". Po pomyślnym pobraniu paczki należy ją ręcznie uruchomić i zainstalować.