Blog Menu

Najnowsze posty

Adaptery sieciowe Comtrend PowerLine PLC instrukcja podłączenia
Adaptery sieciowe Comtrend PowerLine PLC instrukcja podłączenia

Instrukcja parowania i konfiguracji adapterów sieciowych WiFi Powerline PG-9072LG-TN/PG-9082LG-TN i...

Czytaj więcej
FRITZ!Box – innowacyjne i ponadczasowe routery dla domu i biura
FRITZ!Box – innowacyjne i ponadczasowe routery dla domu i biura

Routery FRITZ!Box są produkowane już od 2004 roku przez niemiecką firmę AVM, która w tym właśnie roku wypuściła na...

Czytaj więcej
Październikowa aktualizacja Windows 10 20H2 już dostępna!
Październikowa aktualizacja Windows 10 20H2 już dostępna!

Ukazała się najnowsza aktualizacja systemu Windows 10 oznaczona jako 20H2 lub October Update (aktualizacja...

Czytaj więcej

Październikowa aktualizacja Windows 10 20H2 już dostępna!

 

Ukazała się najnowsza aktualizacja systemu Windows 10 oznaczona jako 20H2 lub October Update (aktualizacja październikowa). Aktualizacja zawiera ważne poprawki bezpieczeństwa i stabilności, nowe menu Start, wzbogaconą sekcję Ustawień, rozszerzone działanie Alt+Tab oraz inne zmiany.

Aktualizacja jest już oficjalnie dostępna dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się najnowszą wersją tego systemu operacyjnego. Wystarczy ją pobrać i zainstalować za pomocą managera aktualizacji w Windows 10, aby móc korzystać z nowych funkcji oraz rozwiązań, które z punktu widzenia użytkowników przede wszystkim poprawiają komfort korzystania z "Dziesiątki".

Windows 10 20H2 panel aktualizacji

Oczywiście praktyczne zmiany są znacznie większe i dotyczą w dużej mierze poprawek błędów, zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności systemu. Co ciekawe, jak wynika z raportów, użytkownicy póki co nie zgłaszają najmniejszych problemów z najnowszym uaktualnieniem. Wygląda więc na to, że po krytyce związanej z poprzednią, dużą aktualizacją oznaczoną jako 20H1, tym razem Microsoft mocno przyłożył się do pracy.

Należy mieć również na uwadze, iż tak duża aktualizacja może wiązać się z pewnymi niedogodnościami, o których Microsoft oficjalnie poinformował w formie listy potencjalnych nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić. Dotyczy ona przede wszystkim problemów z autoryzacją sterowników dźwięku stosowanych w starszych komputerach, jak Conexant audio driver oraz Conexant ISST audio driver. Jeśli więc Twój komputer wykorzystuje takie sterowniki, to na chwilę obecną może warto wstrzymać się z tą aktualizacją.

Co nowego wprowadza aktualizacja 20H2?

Jeśli chodzi o walory czysto użytkowe systemu, zmiany mogą wydawać się kosmetyczne, gdyż jak wspomnieliśmy ostatnia aktualizacja wprowadza głównie ważne poprawki błędów podobnie, jak robił to tzw. Service Pack znany ze starszych generacji systemu Microsoft Windows.

Odświeżone menu Start

To jedna z najbardziej widocznych zmian spośród nowości w Windows 10 20H2. Odświeżone menu Start wygląda teraz bardziej nowocześnie i przejrzyście dzięki nowym ikonom, kafelkom bez tła oraz kolorystyce automatycznie dostosowującej się do wybranego motywu.

Windows 10 20H2 nowe menu Start

Przeglądarka Microsoft Edge z silnikiem Chromium

Microsoft Edge bazujący na silniku Chromium będzie od teraz domyślną wersją dostarczaną w pakiecie w systemu Windows 10. To akurat zmiana na lepsze, gdyż silnik Chromium dostarcza dobrych, sprawdzonych, i co najważniejsze znanych na rynku rozwiązań. Zwolennicy przeglądarek opartych na tym silniku, w tym popularnego Google Chrome, od razu zauważą podobieństwa, co powinno ułatwić korzystanie z najnowszej odsłony Microsoft Edge i poczuć się bardziej swobodnie. Oczywiście najnowszy Microsoft Edge to nie jedynie oryginalny branding, przeglądarka wprowadza wiele autorskich rozwiązań. Na uwagę zasługuje fakt, iż nie jest ona wyłącznie przeglądarką stron internetowych i jak wiele współczesnych przeglądarek, potrafi odczytać wiele popularnych formatów plików, w tym m.in. dokumenty w formacie Adobe PDF, oferując funkcje i właściwości zbliżone do dedykowanej aplikacji Adobe Acrobat Reader, co pozwoli wielu użytkownikom uniknąć potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania.

Rozszerzone działanie kombinacji klawiszy Alt+Tab

To kolejna ciekawostka dostarczana wraz z aktualizacją, a jest nią rozszerzona funkcjonalność skrótu klawiszowego Alt+Tab. Teraz pozwala ona przełączać się również pomiędzy kartami w przeglądarce Microsoft Edge, a nie tylko między oknami aplikacji. Użytkownicy przywiązani bardziej do tradycyjnego działania skrótu, mogą tę funkcję wyłączyć.

Wzbogacona sekcja Ustawień

W Ustawieniach pojawią się kolejne narzędzia dostępne dotąd tylko z poziomu "starego" Panelu sterowania. Miłośnicy gier otrzymują również przydatna opcję, która pozwoli szybciej zmienić odświeżanie podłączonego monitora. Teraz to ustawienie jest dostępne bezpośrednio w zaawansowanych ustawieniach ekranu. Wcześniej zmiana tego parametru wymagała wejścia we właściwości karty graficznej i zmiany w ustawieniach sterownika.

Jeszcze więcej nowości...

Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich zmian, jakie niesie za sobą najnowsza aktualizacja. Z ważniejszych można wymienić jeszcze automatyczne aktywowanie trybu tabletu po odłączeniu klawiatury, przycisk "x" i ikonę aplikacji w wyskakujących powiadomieniach, personalizację paska zadań podczas instalacji systemu, aplikację Xbox Game Pass na PC oraz zabezpieczenie Microsoft Defender Application Guard dla pakietu Office.

To tylko niektóre z nowinek wprowadzonych w październikowej aktualizacji Windows 10 20H2.

 
Opublikowano w: News, Software