Blog Menu

Najnowsze posty

Windows 10 otrzyma powiadomienia o automatycznie uruchamianych programach

 

Windows 10 otrzyma nową funkcję powiadomień o aplikacjach, które uruchamiają się automatycznie wraz z systemem operacyjnym. Odtąd będziemy mieć pewność, że żaden program nie pracuje w tle bez naszej wiedzy.

Zwyczajowo wraz z systemem operacyjnym uruchamiają się różne programy i usługi, o których często nie mamy nawet pojęcia. Są to przykładowo różne funkcje samego systemu, aplikacje sterujące zainstalowanymi podzespołami i urządzeniami, programy antywirusowe i wiele innych różnych aplikacji. Niestety nierzadko mechanizm autostartu jest wykorzystywany również przez różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Dany proces jest inicjowany zaraz po starcie systemu, ale my nie jesteśmy o tym informowani. Ta sytuacja wkrótce ulegnie zmianie.

Microsoft wprowadził nową funkcję w poglądowych wydaniach Windows 10, która póki co dostępna jest jedynie dla wybranych betatesterów. Funkcja odpowiada za monitorowanie aplikacji uruchamianych wraz z systemem, a gdy taki proces zostanie wykryty, to pojawi się specjalne powiadomienie, którego przykład możemy zobaczyć na ilustracji poniżej. Z poziomu takiego powiadomienia można udać się do ustawień i wprowadzić zmiany związane z automatycznym rozruchem programów.

Windows 10 - nowa funkcja powiadamiania o automatycznie uruchamianych programach

Jen Gentleman - inżynier Microsoftu wyjaśnił, że nowa funkcja jest na razie na wczesnym etapie planowania i z pewnością ulegnie jeszcze zmianom przed oficjalną publikacją. Jej działanie jest również aktualnie ograniczone i póki co nie jest ona w stanie monitorować wszystkich procesów.

Nowe powiadomienia powinny zostać wprowadzone do finalnej wersji Windows 10 wraz z dużą aktualizacją w 2021 roku.

 
Opublikowany w: News, Software